Strony

Nienawidzieć – to brzmi dumnie

Całkiem nie dawno minęło sześć lat polskiego podcastingu, tysiące godzin spędzonych przy montażu, setki godzin spędzonych przy słuchaniu, dziesiątki słuchaczy i tylko trzy rodzaje komputerów. A w zasadzie dwa “Pecet” i Macintosh. Niby nic, na oko nie wiele nas dzieli, bo ekran, klawisze, program, ale to tylko złudne wstępne myśli. Sprawa jest bardziej poważna.
Hejterstwo {HATE – od angielskiego wyrazu nienawidzić} , które w polskiej sieci rozwinęło się do granic absurdu, a nawet ma stronę internetową z naczelnym hejterem Ogrodnikiem. Zatem dziś trochę mniej o podkastach, trochę więcej o ludziach i ich maszynach.

Powszechna nienawiść do Apple’a jest bardzo łatwo wytłumaczalna. Ma swoje źródło w poczuciu wyraźnej niższości przeważającej części naszego społeczeństwa. Ot tak na zasadzie przekory, jak się czegoś z nadgryzionym sprzedało np: 20 milinów sztuk, to Polak powie, ale ci ludzie głupi, lecą na lep. Ja tam wolę mojego 8 letniego ThinkPada albo Nokię na Symbianie, a potem płaczą, że napisał swoją pracę zaliczeniową na czeladnika i i i i… mu się zawiesiło i musi od nowa. …nie wspominając już o fetyszu kodeków, sterowników. Cóż, może np: takiego Ogrodnicka to właśnie czyni mężczyzną, że potrafi z wieluset rekordów wyłowić właściwy kodek… czasem żałuję, że na Macu jest tak do bólu prosto, wszystko chodzi i nie mam się jak wykazać przed ukochaną, ciężkie życie MacUsera… Dziś osobiście, nawet za bardzo, bo brzydząc się wspomnianą hejterską stroną, mimo wszystko napisałem coś na niej, bo jak to mój Ojciec keidyś mowił, “krew mnie zalała”, że człowiek może zabić tylko dlatego, że mam innego koloru klawiaturę.

(…)Jeśli kiedyś zastanawialiście się, co odróżnia Apple od dowolnej sekty, to dajcie sobie spokój z łamaniem głowy. Witajcie w świecie, gdzie najgłupszy bzdet urasta do rangi relikwii – pod warunkiem, że zawiera właściwy Symbol. (…)

A oto wpis, mam nadzieję, że wyraziłem się czytelnie i w miarę obiektywnie.

Pierwszy raz coś tu piszę, trochę się brzydzę poziomem dyskusji, za każdym razem kiedy tu wpadam, ale napisze co myślę. Penwie to nic nie zmieni, kamyczek do ogródka Ogrodnicka jeno wrzucę…
Mam lata prawie 40, i od prawie 20 lat używam maczków. Z opisu większości z was jestem pedałem, gadżecierzem, fanbojem, na utrzymaniu rodziców, z grubym portfelem. A i debilem. Wielkim Debilem.
Źle mi z tym. Bardzo. Po pierwsze, że Polacy maja tendencje do opluwana się w internecie, żadnych rzeczowych rozmów – byle dowalić, byle dokopać. Anonimowość kocha szambo. (nie zauważyłem takiego miernego poziomu dyskusji i takiej nienawiści np na forach niemieckich/irlandzkich/angielskich w temacie Apple).
Źle mi z tym.
Mam prawie 40 lat i mam w domu z tuzin maczków. Nowego MBP, ale i 12 letniego Pismo Laptopa – wszystko śmiga ładnie. Zatem jestem tuzinkowym pedałem, wciąż na utrzymaniu rodziców. Jestem zapatrzony w wujka Stiwa, i z wypiekami czekam na każdy Keynote – tak to jest wg większości z was.
Wiem, ze pan Ogrodnick robi sobie jaja, podburza specjalnie ludzi, pisze że utrzymuje konwencje paszkwilową bloga, ale nie tylko u niego, ale pod każdym innym apple wpisem, gdziekolwiek, na jakimkolwiek portalu poziom rozmów, i poziom dyskusji, i nienawiść do apple jest taki sam. Dlaczego. Dlaczego nie mogę mieć kompa za 12.000pln, jeśli mnie na niego stać. Mam tuzin maczków – bo chce być lepszy, czy dla tego, ze lubię?

Bardzo źle mi dziś, nie chciałem wchodzić do sadu Ogrodnika, ale chciałem sprawdzić co nowego w MBP i kliknęło mi się złą zakładkę…i wylądowałem w ogródku, Ogrodnika.
Nowy MBP żadna rewelacja, miałem nadzieję, ze podmienę mojego 4 letniego MBP na tego, ale jeszcze nie czas. Stać mnie. Lubię apple. Lubie MS – bo tam pracuje kilku moich dobrych kumpli, którzy m.in projektują MS office dla maczka. Oni mnie nie opluwają, a ja mam do nich szacunek, m.in za to, że są silni, że ani MS ich za bardzo nie lubi – ani apple – są na spalonej ziemi. Ale ne trzeba się kochać, ale trzeba się szanować. Apple może nie przepada za PCtowcami, ale ich nie opluwa i szydzi.
Wiem, już pisałem, że Pan Ogrodnik pisze w żartach wszystko, tak przynajmniej tłumaczy się często, ale myślę że robi dużą krzywdę takim szyderczym pisaniem. Można nie lubić apple, sam straciłem serce do apple z momentem przejścia na Intela, i choć byłem w Cupertino, chodząc po Infinite Loop, to to nie było to, czego oczekiwałem. Lubie to co robię, i najbardziej to lubię robić na maczkach – dlatego bardzo mi źle, ze ktoś mnie nazywa debilem, funboyem…sami wiecie. A jestem taki jak wy, tylko mam inny komputer. Co będzie dalej? Uderzysz mnie, nie podasz ręki na imprezie, oplujesz tylko dla tego że mam coś czego ty nie masz, bądź nienawidzisz?

Szanuje Ogrodnika za podejście do tematu, że próbuje, obala mit Jabłka, ale w sposób jaki to robi – kwaśny jest jest mi i nie do smaku komentarze…

Szacuneczek dla tych co szanują innych tylko dla tego, że są inni…

I to tyle. Podcasting powinien łączyć, i nie ważne, że iRob Koessling z Anglii montuje swoje odcinki na blaszaku- jak większość z nas zresztą, a Przemion z Holandii ma srebrzystego maczka. Myślę, że tego typu animozje nas nie dotyczą, że więcej nas łączy niż dzieli, ale mimo to czasem zauważa się antagonizmy oraz skrajne opinie. Oby tych jak najmniej.

Z wyrazami ponadhejterskiego szacunku | Filip

Link do wpisu, gdzie opublikowałęm swój głos

, ,

6 Responses to Nienawidzieć – to brzmi dumnie

 1. gacek 2 sierpnia 2011 at 09:23 #

  Witam
  Mnie drażnią wszelkie skrajne opinie. Niezależnie kto je wypowiada i w jakiej sprawie. Niezależnie czy są to objawy nienawiści czy bezkrytycznego zachwytu. Niestety sporo ludzi zajmujących się jakimkolwiek zagadnieniem mniej powszechnym, patrzy na resztę z wyższością. “Bo my jesteśmy elita, a reszta to nieoświecone pospólstwo”. Taki np. był kiedyś stosunek części użytkowników Linuxa do użytkowników Windowsa i tak też bywa wśród użytkowników Maców w stosunku do użytkowników PCtów. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich, ale spotkałem się z takimi opiniami w internecie. Takie podejście to zwykły snobizm i budzi reakcję odpowiednio skrajną(III prawo Newtona;). Koło się zamyka. Spirala nienawiści jak na bliskim wschodzie.
  Świat na szczęście nie jest czarno-biały(jak go wielu ludzie widzi). Jak ktoś wypowiada krytyczną uwagę o iCokolwiek, PC czy innym, niekoniecznie musi być tym tzw. “hejterem”(okropna nazwa;). Po prostu widzi jakąś cechę produktu, którą uważa za wadę. Na szczęście ten kto nie jest z nami, nie koniecznie musi być przeciwko nam.
  A jeśli chodzi o wzajemne przytyki i złośliwości, to zacytuję moją koleżankę: Jadę swoim znajomym z czystej sympatii :).
  Także trzymam się tej zasady i dlatego pozdrawiam tych od zgniłego jabłka, zardzewiałej blachy, rozbitych okien, pijanego pingwina, g…wna i stali oraz tych od przyjaciółki, która chce zostać TYLKO “przyjaciółką” :)

  • Filip 2 sierpnia 2011 at 09:54 #

   Dziéki JAcek za ciekawy komentarz. Jak ktoś mądry kiedyś powiedział, Tylko ludzie ludzią mogą zgotować piekło… czyli Hejterstwo hejtrstwem, ciekawe co potem… może lincz?

   pozdrawiam

   Fi/Redakcja

   • gacek 2 sierpnia 2011 at 10:40 #

    Nie przesadzałbym z tym linczem. Przejdzie jak każda burza. Kiedyś było C64 i Amiga kontra Atari, Linux kontra Windows, teraz Mac kontra PC, a za jakiś czas będzie coś innego. Wychodzę z założenia, że nie warto się przejmować rzeczami, na które nie mamy wpływu. A na buractwo nikt nie ma wpływu. Trzeba robić swoje i zlać buraków. No chyba, że to ćwikła z chrzanem, mniam :)

 2. godai 2 sierpnia 2011 at 15:09 #

  Powiem tak, jako informatyk, technik, zajmujący się sprzętem w firmie – to, że na Macach wszystko działa i jest takie bosko proste, to mit. Te kilka, które mam w firmie mają na przykład brzydki zwyczaj przy instalowaniu drukarek (zwykłych, takich kompatybilnych), wynajdywać mi je po trzy razy – a ja sam mam zdecydować, która z nich to ta dobra (zwykle ostatnia) ;) Same w sobie działają nieźle (pomijając mit o tym, że się “nie wieszają”, który jest kłamstwem), ale ze światem zewnętrznym mają spore problemy.

  Za to zwykłe notebooki nie mają kłopotów – chociaż przyznaję, że skorzystałem z doświadczeń i wszystkie mają ten sam sprzęt i osprzęt, więc i sterowniki jedne i te same do wszystkiego.

  Więc nie demonizowałbym w jedną ani drugą stronę, ale tak w ogóle napisałeś tekst skrajnie stronniczy, szczególnie z tym apriorycznym sugerowaniem poczucia niższości. Jakaś projekcja? ;)

  • Filip 2 sierpnia 2011 at 15:17 #

   Witam, i dziękuje za komentarz. Pomysłem na post był mój koment, gdzieś kiedyś, ale w sumie chodziło mi o całe zajście, o hejterstwo. O zjawisko. Nie wazne dla mnie jest kto na czym, ale dlaczego tak się dzieje, ze ktoś kogoś nie lubi (łagodnie pisząc) za to na jakim kompie pracuje. Ze ty pracujesz na PC, i na nim składasz podcasty to żada ujma. Z drugiej strony nie znaczy ze ja od 15 lat używam Maczków – nie znaczy żem jakiś turbo wypas gość. Nie chodzi o sprzęt, chodzi o ludzi i ich poglądy… Choć patrzác na historié dziejową to ludzie się zabijali, wycinali w pień całę wioski za bardziej błache rzeczy.

   • godai 3 sierpnia 2011 at 11:48 #

    Nikt bez winy nie jest. I blaszakowcy i “pedały” czujemy się wszyscy czasem lepsi od tych drugich, nie? ;)

Dodaj komentarz

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.

Niech wią!